3 Aralık 2014 Çarşamba

Allah Şifa Versin

Twitter müdavimleri yi bilir; gece belli bir saatten sonra aşıkların ve aşk/ayrılık acısı çekenlerin istilasına uğrar ana sayfalarımız. Her on tweetten sekizi onlara aittir. Bir dertli gider, bir diğeri gelir ekranlara. Siyasi bir tweete tam cevap yazacakken, hoop diye düşer önünüze ızdırap yüklü cümleler. E durum böyle 'içler acısı' olunca da amatör hekim yanım harekete geçer benim, "Yok mu şu garibanlara bi' ilaç" diye düşünüp dururum.

İşte dün gece yine düşüncelerle uykuya dalmak üzereyken, aşağıda prospektüs bilgilerini okuyacağınız ilacı ürettim ve hemen piyasaya sürme kararı aldım. Bakalım kaç dertliye ulaşacak, kimlerin acısına deva olacak?

İlaç Adı: Izdırhap 100

Formülü:
Her tablette 500 mg.nefretimol içerir.
Her tablette 100 mg. beterolpislik asit içerir.
Her tablette 50 mg. ahandabittin ve boyar madde olarak 50 mg. albunlardamisketlerin içerir.

Endikasyonları:
-Kalbin kronik yangınlarında: örn. akut özlem ateşi nöbetlerinde,
-Baş ağrılarında: örn. hafıza kilitlenmesine bağlı gelişen şakak ağrılarında, 
-Enseden giren ve nereden çıkacağını bilemeyen aşk ok'u ağrılarında
-İşin içinden çıkmaya çalışırken sıkışan poponun akut ağrılarında,
-Göz görmeyince katlanmayı beceremeyen gönlün semptomatik memptomatik bütün ağrılarında
-Kelebeklerin mide çeperine çarpmasıyla oluşan yırtıkların kronik ağrılarında

Kontrendikasyonları:
-Nefretimollara karşı aşırı duyarlılığı olan saf ve salaklarda kontrendikedir.

Uyarılar/Önlemler:
İçeriğinde maymun iştahlılık bulunan ilaçları daha önce kullanan ve her önüne gelene mavi boncuk dağıtmayı matah bi' halt zanneden bünyelerin dikkatli kullanması önerilir.

DÖRT YAŞINDAN İTİBAREN ELLERİNE CEP TELEFONU VERİLEN ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAKLARI YER ARTIK KALMAMIŞTIR. BOŞUNA SAKLAMAKLA UĞRAŞMAYIN.

Yan Etkiler/Advers Etkiler,
Doza bağımlı olarak kalp atışlarında hızlanma, bilinçaltının uyarılmasına bağlı olarak böbreküstü bezlerde küflenme görülebilir. Ayrıca nadir vakalarda el ve ayaklarda tir tir titreme, östaki borusunda bit yeniğini andıran alerjik döküntüler görülebilir.

İlaç Etkileşimleri:
Non-sevdatif ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, antisevgist proton pompalarının kuruyan göz pınarlarını açmadaki etkilerini, kardiyovasküler ilaçların yürek yırtılmasına sebep olan etkilerini bünyeye göre ya azaltır ya arttırır.

Kullanım şekli ve dozu:
Mevzuya hakim olan duyu tarafından başka şekilde tavsiye edilmemişse:

Erişkinlerde günde bir defa iki tablet; tercihen akşam yemeğinden sonra, yeni sekmede açılmış olarak, bir fincan sade Türk kahvesi eşliğinde çikolata yerken alınır.
9-15 yaş grubunda günde çeyrek defa çeyrek tablet verilse yeter de artar bile.

Doz aşımı ve tedavisi:

Yüksek bi' yerde, yüksek dozda alındığında yükseklik kompleksiyle birlikte gelişen megalomani, merkezi kalorifer sistemine bağlı hipertermi belirtileri görülebilir.
Çok yüksek dozlarda, yüksek yüksek tepelere ev kurma şeklinde halüsinasyonlar görülebilir.
Akut intoksikasyonda direkt nirvana görüleceği için, herhangi bir lavaja gerek kalmadan sekme kapatılır.

Izdırhap 100:
Mevzuya hakimiyetini kaybetmek üzere olan duyu tarafından başka şekilde tavsiye edilmişse vurun terkisine, gitsin rahvan.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Not: Yukarıdaki yazı tamamen hayal ürünü olup, başta değerli hekimlerimiz olmak üzere bütün sağlıkçıların hoşgörüsüne sığınarak yazılmıştır ;)


4 yorum:

Uğur Dinç dedi ki...

:)) Bu bana birkaç sene öncesinin mizahî "antidepresan"ını hatırlattı. Affınıza sığınarak yazıyorum. Türkçesi Zictired, İngilizcesi (herhalde orijinali) ise Fukitol idi. Bu yorumu görüp bunların aslında ne demek istediğini anlamayan olursa, lütfen bu "ilaç isimmleri"ni sırasıyla iki ve üç kelimeye ayırmaya çalışsınlar; ikincisi için ortaokul birinci sınıf İngilizce bilgilerini azıcık yoklasalar yeter. Özellikle erkekler bu konuda kolaylık yaşayacaklardır, çünkü biz oğlan (=erkek çocuk) taifesinin, hemen her birimizin, İngilizce dersi görürken ilk öğrendiğimiz, dersin muhtevasından ziyade, bu ilaç isimlerine kaynaklık teşkil eden daha "renkli" bazı ifadeler olurdu. :)

BANU dedi ki...

O "antidepresan"ı duymamıştım :) Ama bu yazıda yola çıkışım birçok ilaç ismindeki tuhaflık ve bilhassa prospektüslerdeki -çocukluğumdan beri ilgi alanıma giren- uzun ve okuması zor kimyasal maddelerdi. Bir de -malumun olduğu üzere- ilaçlarla aram iyidir. Yalnız, bahsettiğin tarzda kelime oyunları yapmadım. Yoksa yaptım da ben mi farkında değilim? :))

Bir tek siz erkek çocukları mı "renkli" kelimelerle ilgilenirdiniz sanıyorsun :) Biz de sizden hiç aşağı kalmazdık yani :)

Bir de şunu yazayım senin vesilenle; insanlar lütfedip yazımı okuyorlar ama ne hikmetse senden başka yorum gönderen ve/veya not veren yok. Bu sitemim okunur mu bilemem ama ben içimi sana dökeyim istedim :)


Uğur Dinç dedi ki...

Banu abla, bu yorumunuzu görmemiştim, daha doğrusu sanıyordum ki cevap vermediniz, çünkü cevaplar bana otomatikman gelecek zannediyordum.

Ben bloglarıma alan adı satın aldım (gizlilik korumasıyla beraber ikisi senelik 100 lira kadar tuttu). Artık sadece www.cogitationland.com ve www.tefekkurya.com adreslerinden ulaşılabiliyor.

İzmir Gourmet dedi ki...

Çok güzel olmuş canım , yaraya derman olan kalemine sağlık ! Ve yazının 4 yaşındaki Çocuklardan bahseden kısmına sonsuz kere Katılıyorum. Onlar yani gelecek nesiller acıları sıkıntıları 2 kat fazla yaşayacaklar bizden. Çünkü daha erken tanışıp daha hızlı tüketecekler -ki bence en acısı bu olacak. -