27 Mayıs 2013 Pazartesi

Hokkada Durduğu Gibi Durmaz ki Bu Meret

Bir, mürekkep yalamış insanlar vardır, bir de mürekkep yalarken dozunu ayarlayamayıp yutanlar. Birinci gruptakiler alçak gönüllü kişilerdir. Yıllar süren bir çabanın sonunda öğrendiklerini, olduğu gibi alıp kendi dünya görüşleriyle harmanladıktan sonra çevreleriyle paylaşırlar ve bu paylaşımı icra ederken insan ayırımı yapmazlar. Niyetleri sadece toplumun her kesimini bilgilendirmektir, o kadar. Ne maddi bir çıkarın peşindedirler ne de şahsi itibar kaygısı taşırlar. Bu sebepledir ki toplumun çoğu tarafından hem sevilir hem sayılırlar. İkinci gruptakilerin durumu ise içler acısıdır. Onlar; okuyayım, öğreneyim, büyük insan olayım derken müthiş bir hırsa kapılırlar ve bu hırsın etkisiyle mürekkebin dozunu ayarlayamazlar, boğazlarından aşağı kaçırıverirler. Vücut kimyasını yerle bir edici özelliği bulunan bu yabancı madde kanlarına karışınca da zırvalamaya başlarlar. Akılları başlarından gider; aka kara, karaya ak deme hastalığı gelişir bünyelerinde. Bunlar da çok çalışırlar, çok okurlar, çok yazarlar ama dünya görüşlerine uymayan her türlü realiteyi yok sayarak ortaya çıkardıkları saçmalıkları bilgi diye sunarlar insanlara. Bu tipler hokkalarını hohlamaktan aciz hokkabazlardır. Bu grup açısından işin dramatik tarafı da şudur: Beyinlerinde oksijen yetmezliğine bağlı olarak gelişen semptomlar yüzünden neye uğradıklarının farkına varamazlar ve kendilerini alimden sayarlar. İşte bundan sonrası hem onlar hem de toplum adına tam bir şoktur. Söyledikleriyle eylemleri birbirini tutmamaya başladığında, arkalarından gelen kişi sayısı günden güne azalır ve kendileri gibi sözde alim özde dengesizlerin çokça yaşadığı bölgelerde ömürlerini geçirmek zorunda kalırlar. Toplumun büyük kesimi tarafından soyutlandıklarının farkına da çok geç varırlar.
Yalnız şunu da belirteyim; hani halk arasında "Çok okumaktan kafayı sıyırdı yavrucak" kalıbına giren, Mecnun misali insanlar vardır ya, işte onların bunlarla uzaktan yakından ilgisi yoktur. O zavallıları bu yanardöner zevatla aynı kefeye koymayalım lütfen.

Not: Tıbbi bilgiler tamamen benim uydurmamdır; nöroşirurji, nöroloji, endokrinoloji, patoloji ve bilumum tıp uzmanları kusura bakmasınlar.


Görselin bağlantı adresi: https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&docid=qyMQNW01Rc2S7M&tbnid=8Mn5Ni2XyyzuRM:&ved=&url=http%3A%2F%2Fwww.shop.ladycraft.net%2Findex.php%3Froute%3Dproduct%2Fproduct%26product_id%3D877&ei=RUyjUbC7FcmoO4TNgbAH&bvm=bv.47008514,d.ZWU&psig=AFQjCNEVURauCnVIGIJ7m8RbINOqU2L5LA&ust=1369742789712473

1 yorum:

Pabuc dedi ki...

Hiç bir karşılık beklemeden ücrette beklemeden bilgi paylaşanlar Cana kazanç..Rabbim sayılarını arttırsın..

Sevgiler..